Kuva: Petri Virtanen / KKAKuva: Petri Virtanen / KKAKuva: Petri Virtanen / KKAKuva: Petri Virtanen / KKAKuva: Petri Virtanen / KKA

Kuva: Hanna Käyhkö
UND ER LIBET Bakkantit 3 Bakkantit 3 on Und er libet –ryhmän Bakkantit-nimisten esitysten päätösosa.

Bakkantit 3 on Und er libet -ryhmän Bakkantit-nimisten esitysten päätösosa. Euripideen tragediasta inspiroitunut esityssarja huipentuu viimeisiin juhliin, joiden ei toivoisi koskaan loppuvan.

Und er libet on uuden sukupolven esittävän taiteen ryhmä, joka liikkuu luontevasti eri taiteenlajien välillä.
Ryhmän aikaisemmat esitykset Bakkantit (2007) ja Bakkantit 2 (2008) ovat käsitelleet ruumiillisuutta ja yhteisöllisyyttä. Äänellä ja visuaalisuudella rakennetut hypnoottiset kohtaukset ovat yhdessä vahvasti fyysisen esiintyjän työn kanssa hurmanneet mm. Helsingin tragediateltassa, Kiasman /teatteri-nyt-festivaaleilla, Porissa Lainsuojattomat -festivaalilla ja Pariisissa Point Ephémère -taidekeskuksessa. Ohjaaja Anna-Maria Karvonen ja Und er libet -ryhmän jäsenet ovat mukana myös tänä keväänä Svenska Teaternin paljon kiitosta niittäneessä Fröken Julie -esityksessä.

Bakkantit-esityssarjan kolmas osa on edellisen osan valoisa kääntöpuoli, joka käsittelee nautintoa ja loppumista.

Työryhmä
Ohjaus: Anna-Mari Karvonen, | Esintyjät: Ville Ahonen, Marianna Henriksson, Saku Koistinen, Anna Mustonen, Miikka Tuominen, Saara Töyrylä, Laura Vesterinen, | Valosuunnittelu: Hanna Käyhkö, | Maskeeraus :
Laura Käyhkö, | Äänisuunnittelu: Heidi Lind ja Masi Tiitta